כיצד למנוע פלגיוצפליה תנוחתית

פלגיו צפליה (ראש עקום) הינה תופעה בה ישנה השטחה של גולגולת התינוק מאחור בצד אחד ובליטה של המצח מהצד הנגדי מלפנים. תופעה זו הפכה שכיחה אצל תינוקות מאז הורה משרד הבריאות העולמי ב1992 על תנוחת שינה בשכיבה על הגב (זאת בכדי למנוע מוות בעריסה). מאז הנחיה זו עלו מימדי התופעה פי 5 וכיום תינוק 1 מכול 6- תינוקות  סובל מפלגיוצפליה. מחקרים מקיפים שנעשו מצאו כי גורם הסיכון העיקרי הוא שכיבה על הגב בשינה. גלגלת התינוק כמו שאר עצמותיו היא רכה ואינה גרמית ועל כן מושפעת בקלות ובמהירות מלחץ. מסיבה זו כאשר תינוק שוכב זמן ממושך במנח אחד, אותו אזור שמקבל את הלחץ "נמעך" ונוצרת פלגיוצפליה

אורנה זוהר
גב' אורנה זוהר
אורנה זוהר פיזיותרפיסטית התפתחותית. תואר שני בהתפתחות הילד .  עובדת בקליניקה פרטית בזיכרון יעקב וב"מתבוננים בקשר"  מעבירה השתלמויות להורים מקצעות הבריאות וצוותי חינוך
אסנת אלון
גב' אסנת אלון
פיזיותרפיסטית התפתחותית. סיימתי את לימודי לתואר בפיזיותרפיה בשנת 2000 באוניברסיטת תל אביב.מאז אני ממשיכה להשתלם ולהשתתף בקטרסים בתחום התפתחות התינוק והילד.

רקע

פלגיו צפליה (ראש עקום) הינה תופעה בה ישנה השטחה של גולגולת התינוק מאחור בצד אחד ובליטה של המצח מהצד הנגדי מלפנים. תופעה זו הפכה שכיחה אצל תינוקות מאז הורה משרד הבריאות העולמי ב1992 על תנוחת שינה בשכיבה על הגב (זאת בכדי למנוע מוות בעריסה). מאז הנחיה זו עלו מימדי התופעה פי 5 וכיום תינוק 1 מכול 6- תינוקות סובל מפלגיוצפליה. מחקרים מקיפים שנעשו מצאו כי גורם הסיכון העיקרי הוא שכיבה על הגב בשינה. גלגלת התינוק כמו שאר עצמותיו היא רכה ואינה גרמית ועל כן מושפעת בקלות ובמהירות מלחץ. מסיבה זו כאשר תינוק שוכב זמן ממושך במנח אחד, אותו אזור שמקבל את הלחץ "נמעך" ונוצרת פלגיוצפליה.

פלגיוצפליה וטורטיקוליס

פלגיוצפליה נלווית פעמים רבות לטורטיקוליס (צוואר מסובב), מאחר שרוב התינוקות נולדים עם אסימטריות קלות והעדפות לסיבוב ראש לצד אחד, הרי שאם לא תוקדש תשומת לב להעדפה זו סביר להניח כי הטורטיקוליס ילווה בפלגיו צפליה. מצב זה מקשה על התינוק משום שהראש כמו "כדור מעוך" נוטה להתגלגל לצד השטוח ושוב גובר שם הלחץ. הפלגוצפליה יוצרת מעין מדרגה קטנה בגלגלת שמקשה על התינוק לסובב ראש לצד שני. כך נוצר מצב של "ביצה ותרנגולת" שכל תופעה מחמירה את השניה.

טיפול

הטיפול המקובל היום הוא הדרכת הורים לשינוי תנוחות לתינוק, פיזיותרפיה במקרה של טורטיקוליס והגבלה בתנועות הצוואר. ברוב המקרים כאשר התינוק ישיג אבני דרך של זחילה וישיבה יופחת הלחץ על הגלגלת ויתחיל שיפור בהשטחה (שאורך אפילו עד גיל 4). בארה"ב ובקנדה מטופלים מקרים חמורים של פלגיוצפליה ע"י קסדות לחץ, שמולבשות על ראש התינוק 23 שעות ביממה למספר חודשים. בארץ, טיפול זה נעשה במרכזים אחדים ואינו מקובל עדיין. במקרים נדירים ביותר מבוצע ניתוח (יש לבצע אבחנה מבדלת בין פלגיוצפליה לבין קרניוסינסטוזיס שזהו מצב של תפרים סגורים בגלגלת ומטופל לרוב ע"י ניתוח).

מניעה – זה שם המשחק.

אז מה כדאי להורים לעשות כדי להימנע ממצב זה? מצד אחד על מנת למנוע מוות בעריסה יש להשכיב על הגב בזמן שינה, ומצד שני השכבה ממושכת על הגב עלולה לגרום להווצרות פלגיוצפליה .

הפתרון פשוט למדי ויש להתחילו מהימים הראשונים לחייו של התינוק. כפי שנכתב לרוב התינוקות בצאתם מרחם אימם ישנה העדפה לסיבוב ראש לצד מסוים . התינוק הצעיר רוב הזמן ישן ומאחר שאין לו שליטת ראש, הראש נופל הצידה כאמור לרוב לאותו צד.
הנחיות למניעת העיוות בגולגולת או לשיפור המצב במידה והתופעה קיימת.

 • בזמן שכיבה על הגב חשוב להקפיד שראשו של התינוק יהיה מסובב בכל פעם לצד אחר וכן להקפיד על שכיבה כשהראש במרכז.
 • מומלץ לשנות את מיקום התינוק בעריסה על מנת שהתינוק יסובב פניו לכיוון אחר כל פעם.
 • יש להשכיב בערנות ובהשגחה על הבטן מספר פעמים רב ככל הניתן ביום וגם כאן להקפיד שהתינוק יסובב ראש מצד לצד (יכולת שקיימת כבר לילוד) ולבדוק שבכל פעם הוא נח כשראשו על לחי אחרת.
 • חשוב להקפיד על השכבה על הצדדים בזמן עירות וגם כאן לשים לב שבכל פעם מניחים על צד אחר.
 • מומלץ להימנע ככל הניתן מהשכבת התינוק במשטחים משופעים כגון טרמפולינה או נדנדה העשויים להגביר את התופעה.
 • מומלץ להתחיל בטיפול מוקדם ככל הניתן ולא להמתין שהתופעה תשתפר מעצמה.

בכל מקרה שמתגלה קושי או שהתינוק מראה קושי בסיבוב הראש מצד לצד רצוי לפנות להתייעצות עם פיזיותרפיסטית התפתחותית לקבלת הדרכה ממוקדת.

הישארו מעודכנים!

הצטרפו לניוזלטר שלנו והיו ראשונים לקבל
תכנים חדשים מהאתר ישירות למייל שלכם

  סמן מי אתה:

  מאמר זה ניתן לקריאה ע"י חברי העמותה בלבד. לצפיה נא התחבר לאתר בכפתור חברי עמותה למעלה משמאל

  עדיין אינך חבר עמותה?