טורטיקוליס על מה ולמה?

בעבודתי עם תינוקות, אני נתקלת בהרבה מקרים של טורטיקוליס בתינוקות רכים. אשפוך כאן קצת מידע ותובנות בנושא: מהו טורטיקוליס?

יעל אורן
גב' יעל אורן
פיזיותרפיסטית התפתחותית B.PT בפיזיותרפיה M.A בהתפתחות הילד

טורטיקוליס הוא מצב שבו התינוק מפנה את ראשו, את מבטו לצד אחד יותר מהצד השני, בדרך כלל זה מלווה בכיפוף של הצוואר בצידו המנוגד. טורטיקוליס יכול להיות מולד או נרכש.

מתי זה קורה?

לרוב נבחין בטורטיקוליס בתינוקות רכים בחודשים הראשונים לחייהם.
טורטיקוליס מולד משמע שמקורו במנח רחמי עוד בתקופת ההריון וימשיך לאחר הלידה.
טורטיקוליס נרכש יתפתח לאחר הלידה, ממקור תנוחתי לרוב. תינוקות השוכבים הרבה על הגב, תינוקות המתקשים ונמנעים משכיבה על הבטן הם בקבוצת סיכון לטורטיקוליס תנוחתי. יכולות להיות סיבות שונות ובניהן למשל ריפלוקס (צרבת) של היילוד.

מתי צריך לפנות לטיפול?

בטורטיקוליס ההתערבות המוקדמת מאוד משמעותית. ככל שנתחיל בטיפול פיזיותרפי והדרכת ההורה מוקדם יותר סיכויי ההצלחה בטיפול גבוהים יותר.

מהם הסימנים המצריכים פנייה לפיזיותרפיה?
– כאשר התינוק שוכב על גבו ומפנה מבט רק לצד אחד
– כאשר התינוק מתקשה לינוק משני הצדדים

– כאשר מופיעים כפלים אדומים בצידו האחד של הצוואר

מטופל מתוק לפני שהתחלנו את הטיפול. מבט חזק לימין.

מי מוסמך לטפל?

בטורטיקוליס מוסמך לטפל פיזיותרפיסט התפתחותי בעל רישון מטעם משרד הבריאות וניסיון בטיפול בתינוקות. הפיזיותרפיסט יתחיל בטיפול והדרכה ובמידת הצורך ישקול הפנייה לאורטופד ילדים או רופא עיניים. הורים יקרים שימו לב מי מטפל בילדים שלכם!

זה מסתדר בסוף?

טורטיקוליס המאותר בשלב מוקדם וטופל מוקדם לרוב מניב תוצאות טובות. לעיתים הטורטיקוליס מלווה גם בהשטחה של הגולגולת בצידה האחד (פלגיוצפליה) וגם במקרה הזה הטיפול המוקדם יתרום משמעותית מהסיבה שהמרפסים בגוגולתו של התינוק עדיין פתוחים ומבנה הגוגלות ניתן לשינוי בעקבות הפחתה של הלחץ בצד ההשטחה.

והנה המתוק כבר נראה סימטרי ומצליח לשמור על ראשו בקו האמצע.

מתי זה מדאיג?

כאשר אין התקדמות בטיפול ההתפתחותי, כאשר הטורטיקוליס מופיע באופן פתאומי בגילאים בוגרים יותר. פיזיותרפיסט התפתחותי מוסמך יידע לזהות את הדגלים האדומים במידה ויופיעו, ובעת הצורך להפנות לגורם הרפואי המוסמך. (אורטופד/ ניורולוג/ רופא עיניים)

חשיבות המעקב ע"י פיזיותרפיסט התפתחותי

ברוב המקרים שאנו רואים, תינוקות עם טורטיקוליס עתידים לפתח גם אסימטריה תפקודית. למשל: השגת אבני דרך חדשות כמו גילגול, זחילה, עמידה בצורה אסימטרית כשיש צד אחד בגוף שהוא דומיננטי יותר. כאמור, בשנת החיים הראשונה יש חשיבות לתפקוד סימטרי של הגוף. לכן, יש חשיבות למעקב פיזיותרפי והמשך הדרכת ההורה עד לגיל השגת הליכה של הפעוט.

איך מתבצע הטיפול?

חלק חשוב בטיפול בטורטיקוליס תלוי בהדרכת ההורה לדגשים בטיפול היומיומי בתינוק. ההורה הוא הדמות העיקרית הנמצאת עם התינוק ולכן שיתוף הפעולה וההמשכיות בבית הם המפתח להצלחת הטיפול.
בנוסף, ההורה יקבל הדרכה איך לעודד שכיבה על הבטן באופן הדרגתי ובהתאם ליכולתו של התינוק. ישנה חשיבות גדולה לשכיבה על הבטן בזמני העירות של התינוק על מנת לחזק את שרירי הצוואר, לשמירת טווחי התנועה, והפחתת העומס על הגולגולת.
הטיפול מתבצע באווירה נעימה, ללא צרך בבכי, ובהקשבה לצרכיו של התינוק.

טעימה ממה שעשינו בטיפול…

הישארו מעודכנים!

הצטרפו לניוזלטר שלנו והיו ראשונים לקבל
תכנים חדשים מהאתר ישירות למייל שלכם

    סמן מי אתה:

    מאמר זה ניתן לקריאה ע"י חברי העמותה בלבד. לצפיה נא התחבר לאתר בכפתור חברי עמותה למעלה משמאל

    עדיין אינך חבר עמותה?